Klubbens vårutfärd

Då var dagen här. Vårens sista ”babyklubb” i form av utfärd. Vi åkte till Rehndal och tittade på husdjur. Har hört lite allt möjligt om stället. Miljön och omgivningen var vacker. Servicen bra. Djuren på gott humör. (Inträdet i normalfall är väl ett stort minus)

rehndal

Några vita gäss i sin bur. rehndal 1

Alla djur fick klappas och pajas. Vissa gick i inhägnad och andra fritt runt omkring.

rehndal 2

Get med häftiga horn. Denna och ett får var mycket kälsjuka och närgångna. Elin var rädd för djuren. Hon ville gärna vara i famnen.

1

En lekpark med staket runt, så djuren hölls på utsidan.

rehndal 3

Den där enorma grisen alla pratade om var just precis så stor som jag tänkt mej.

2

En matpaus satt bra innan hemfärden.

Rehndal är ett ställle jag kunde besöka igen. Det är ju så kort väg från oss, vi var där på knappt femton minuter. Djuren fanns tillgängliga, inte som kattdalen på Högholmen mitt på sommarn. Men det där inträdet svider lite väl mycket. Det finns trots allt två liknande ställen i Helsingfors man får besöka gratis. Viktigast av allt, barnen trivdes på stället.

 

4 svar på ”Klubbens vårutfärd

  1. 10 euro per man?? De e inget litet inträde! En familj kan göra ganska mycket annat roligt för 40 pengar… Kunde kosta typ 2,50 för barn å 4 för vuxna eller nåt, de e ännu okej.

  2. En gång var vi där med jobbet o ett barn berättade glatt för sina föräldrar att jag var lika stor som grisen 😀

Kommentarer är stängda.